m
  • info-starogard-szczeciski@gmail.com

Jakie ćwiczenia warto wykonywać by wyrzeźbić ciało?

Od każdej aktywności fizycznej, jakiej się podejmujemy, oczekujemy pewnych efektów. Wybór formy ćwiczeń to klucz do sukcesu, dlatego pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać jest: jaki jest mój cel i co chcę osiągnąć? Odpowiedzi mogą być różne: zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawienie krążenia i tym samym zdrowia, wyrzeźbienie sylwetki. Ostatni z wymienionych celów wymaga od nas najwięcej planowania. Nasze ciało zawiera w sobie tak dużo mięśni, że wykonywanie jednych ćwiczeń nie zapewni nam oczekiwanych rezultatów. Treningi muszą w ten sytuacji dotyczyć wielu partii ciała. Również nasza dieta musi być wtedy odpowiednio zbilansowana. Dopiero to połączenie staje się drogą do sukcesu.

Wyrzeźbienie ciała może być prostym zadaniem, jeśli znajdziemy dla siebie ćwiczenia, które będą sprawiać nam przyjemność. Wachlarz możliwości jest tu ogromny, ponieważ na każdą partię ciała istnieje wiele różnych ćwiczeń. Najważniejsze są tutaj ćwiczenia siłowe. To dzięki nim możemy rozbudować swoją masę mięśniową i zwiększyć wytrzymałość. Obciążanie, jakie chcemy sobie zapewnić, musi być odpowiednio dobrane, by móc wykonać jak najwięcej powtórzeń. Nie możemy więc trenować w ten sposób, by szybko się zmęczyć i odpuścić. Warto także zwrócić uwagę na przerwy pomiędzy seriami, by organizm mógł odpocząć i nabrać gotowości do dalszej walki. Nie mogą być one jednak zbyt długie, ponieważ trening musi odbywać się stosunkowo nieprzerwanie. Konieczne jest, by każdy czas przeznaczony na odpoczynek był jednakowy- to zapewni płynność i przyzwyczai nasze mięsnie do pewnego rytmu. Kolejną rzeczą, na której należy się skupić są treningi aerobowe i interwałowe, które niezbędne są w czasie redukcji. To pozwoli uwidocznić się mięśniom poprzez spalenie tkanki tłuszczowej. Poza tym zwiększa to naszą wydolność. Nie tylko treningi mają wpływ na to, jak rozbuduje się nasza sylwetka. Ważnym czynnikiem jest tutaj zbilansowana dieta. Jest ona odpowiedzialna szczególnie za sukces redukcji. W tej sytuacji nie można obejść się bez obliczania kaloryczności posiłków, jest to więc dość czasochłonne. Redukcja ma to do siebie, że w czasie je trwania musimy zmniejszyć kaloryczność wszystkiego, co spożywamy, by bilans energetyczny był ujemny. Oprócz redukowania kalorii, każdy sportowiec, któremu zależy na wyrzeźbieniu mięśni, nie może zapominać o okresach diety wysokokalorycznej. Szczególnie skupić się tu trzeba na spożywanej ilości białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. W ten sposób nasza mięśnie mogą regenerować się po intensywnym wysiłku fizycznym i tym samym zwiększać swoją objętość. Regularność posiłków i dbanie o dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych pomoże nam osiągnąć wymarzony efekt, dlatego tak istotna jest tu cierpliwość.

Zbilansowana dieta opiera się nie tylko na spożywanych kilka razy w ciągu dnia posiłkach. Nie wszystko, czego nasz organizm potrzebuje w okresie zwiększonej aktywności fizycznej, zawarte jest w przygotowywanych przez nas potrawach. Musielibyśmy zjeść więcej niż jesteśmy w stanie, aby dostarczyć sobie wszystkich mikro- i makroskładników w odpowiednich ilościach. Tym, co w tej kwestii stało się fenomenem, są suplementy diety. To dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić sobie wszystko, czego wymaga nasz organizm. W okresie redukcji nasza dieta jest bardziej uboga, dlatego narażeni jesteśmy na spadki odporności i wydolności oraz na większe przemęczenie. Sprawia to, że niezbędna staje się suplementacja witamin i minerałów. Rzeźbienie sylwetki wymaga zwiększonej podaży białka. Niezastąpione są tutaj odżywki białkowe, które pomogą naszym mięśniom zregenerować się i zwiększyć swoje rozmiary. W trakcie długich treningów potrzebne są duże dawki energii, dozowane w optymalnych ilościach. Sposobem, który nam w tym pomoże, jest spożywanie kreatyny, a także boosterów treningu. Połączenie wszystkich tych elementów zapewni nam sukces. Mimo, że rzeźbienie sylwetki wymaga poświęceń i czasu, to należyta suplementacja pomoże nam osiągnąć cel i ułatwi uzupełnianie jakichkolwiek braków.